Duyuruyu Kapat
Forumda moderatör alımı olacaktır. Başvuruları buradan yapabilirsiniz.

AKP'DEN BİTCOİN RAPORU

'BitCoin Haberleri' forumunda Webber tarafından 31 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Webber

  Webber Teknoloji Yazarı Editör

  58
  63
  18
  Katılım:
  27 Aralık 2017
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Tekirdağ
  PM:
  Özel Mesaj


  AKP’DEN BİTCOİN RAPORU
  Novogratz’ın geçenlerde yaptığı konuşmada Bitcoin’in devletler tarafından durdurulmasının çok zor olduğunu, hatta bunu denememeleri gerektiğini söylemişti. Yavaş yavaş devletlerin ve hükumetlerin dikkatini çekmeye çalışan kripto para, AKP tarafından raporlandı. Raporun içeriğini sizlerle paylaşacağız.

  Kripto para, blockchain teknolojileri ve Bitcoin konularını ele alan AKP’de Novogratz’ın dediği gibi kripto paralara el konulmasının çok zor olduğunu belirtti. Sadece Bitcoin değil diğer sanal paralar da incelendi. Geçtiğimiz günlerde maliyenin Bitcoin vergilendirilebilir açıklamasından sonra Bitcoin yatırımcıları, madencileri ve alış –satış yapan sitelerin sahipleri durumu pek hoş karşılamamıştı fakat AKP’nin raporuna göre sanal paraların vergilendirmesi mümkün değil; çünkü sanal para akışı takip edilemiyor ve bu da vergilendirme için bir engel durum haline geliyor.

  AKP, devletlerin sanal paraları yasaklaması gerektiğini vurguladı bunun içinse kripto para birimlerinin kara para aklamak için müsait bir ortam oluşturması ve rahat bir biçimde başka para birimlerine dönüştürülebilmesini işaret etti. Kripto paraların şifreler aracılığıyla kullanabildiğini herhangi bir otoriteye veya kuruma bağlı olmadığı için para akışının takip edilemeyeceği ve bunun normal bir para birimi kullanılabileceği için illegal durumlara yol açabileceği belirtildi.

  Raporda sanal paraların basılı halde bulunmadığını, değerini kullanıcılarından ve BTC satışını destekleyen platformlardan aldığını bu yüzden internet dünyasında bir emtia gibi değerlendirilmesinden bahsedildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, kripto paraların caiz olmadığını belirttiği fetva da raporun içerisinde yer almış bulunuyor. Kripto paraların kime ait olduğunu bilmek imkansızdır; çünkü kişiler şifreleme yöntemleriyle para alışverişi yapıyor ve anonim olarak cüzdan açabilir bu cüzdana Bitcoin aktarabilirsiniz.

  Bitcoin zaten önceleri illegal işlerde kullanılıyordu. “Deep Web” diye tabir edilen derin internette para karşılığı suç işleyen kişiler bulunmaktaydı. Bitcoin’in anonim ve takip edilemez oluşu nedeniyle işlerini Bitcoin karşılığında yapıyorlardı.

  AKP raporunda bu tarz eylemlerin önüne geçmek ve para akışını durdurmak gerektiğini savunuyor fakat şunları da ekliyor: Kripto paralar sanaldır fiziki olarak bir değeri yoktur ve herhangi bir otorite veya kuruma bağlı değildir. Anonim olarak kullanabileceği için kripto paranın vergilendirmesi, hesap takibi ve paralara el konulması çok zordur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Ocak 2018


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş