Duyuruyu Kapat
Forumda moderatör alımı olacaktır. Başvuruları buradan yapabilirsiniz.

Bitcoin Her An Çökebilir

'BitCoin Haberleri' forumunda Webber tarafından 22 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Webber

  Webber Teknoloji Yazarı Editör

  58
  63
  18
  Katılım:
  27 Aralık 2017
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Tekirdağ
  PM:
  Özel Mesaj


  Bitcoin Her An Çökebilir

  Bitcoin, hızla yükselen kripto para piyasasının her zaman parlayan yıldızı durumundaydı. En popüler sanal para birimi olan Bitcoin Dünya’da büyük bir yankı uyandırdı. Binlerce dolar değer kazanan BTC piyasada en fazla dalgalanan para birimlerinden bir tanesi. Miningi oldukça zorlaşan ve 21 milyondan daha fazla üretilemeyecek olan para birimi, Nobel ödüllü ekonomi uzmanı Robert Shiller’e göre her an çökebilir. Shiller, Bitcoin’i Lale spekülasyonuna benzeterek, Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını vurguladı.

  [​IMG]

  Lale spekülasyonu, Hollanda’nın Altın Çağı zamanında lale soğanları fiyatlarının bir anda normal fiyatına göre çok daha fazla artması ve sonra aniden fiyatlarının düşmesi olayıdır. Yani ünlü ekonomist Robert Shiller’a göre Bitcoin olması gereken fiyatın çok fazla üstünde ve aynı lale çılgınlığında olduğu gibi aniden BTC piyasasının çökeceğini bu yüzden Bitcoin’e yatırım yapılırken dikkatli olması gerektiğini düşündüğünü belirtti. Nobel ödüllü ekonomist değerli madenlere yapılan yatırımlarda, elinizde herhangi bir şeyin bulunduğunu ve bunun bir değeri olduğunu söyleyerek, tıpkı diğer ekonomistler gibi Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını belirtti. Aralık ayında 20.000 dolar civarını gören Bitcoin, Ocak ayında 12.000 dolara kadar düşüş yaşadı. Bitcoin’in gerçek manada bir değeri olabilmesi için bir görüş birliği olması gerektiğini ve para biriminin günlük hayatta kullanılması gerektiğine değinen Shiller, sözlerine “Bitcoin şu an varlığını sürdürüyor olabilir fakat her an çökebilir bu 100 yılda sürebilir” diye ekledi.

  Bu konuda daha birçok ekonomistin görüşlerini daha önce Bitcoin Haberleri kategorisinde paylaştık. Hepsinin ortak noktası BTC’nin sanal bir para birimi olduğu için güven vermemesi ve günlük hayatta bir değer taşımaması. Diğer bir kısım ekonomistse Bitcoin’in gerçek hayata uyarlanabileceğini ve bu sayede birçok yeni teknolojik gelişmelerin yolunun açılacağını belirtiyor. Her iki tarafın da haklı olduğu noktalar mevcut. Kimin haklı çıkacağını ise zaman gösterecek gibi gözüküyor.
   
  okutan bunu beğendi.


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş