Duyuruyu Kapat
Forumda moderatör alımı olacaktır. Başvuruları buradan yapabilirsiniz.

Bitcoine Alternatif Paralar

'BitCoin Haberleri' forumunda okutan tarafından 22 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

Etiketler:
 1. okutan

  okutan Site Yetkilisi Admin

  44
  20
  8
  Katılım:
  19 Aralık 2017
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Webmaster
  Şehir:
  Bursa
  PM:
  Özel Mesaj


  İçinde bulunulan yüzyılda para sadece somut bir değer değildir. Kâğıt ve madeni paralar yerini kredi kartlarına, kredi kartları sanal cüzdanlara dönüşmüştür. Son yenilik ise paranın borsada olduğu gibi sayısal verilerle ifade edilecek bir değere dönüşmesidir. Sadece internet üzerinden işlem görmekte olan bu tür paralar sanal, kripto para olarak isimlendirilmiştir. Bu paralar ülke otoritesinden bağımsızdır.

  Kripto paraların sayısı 700'ün üzerindedir. Bunlardan Bitcoin kripto paraların içinde değeri en yüksek olanıdır. Bitcoinden başka Ethereum, Litecoin, Ripple, Zcash, Monero, Dash, gibi sanal paralar yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Bunların dışında Namecoin, QuarkCoin, Primecoin, Peercoin, Novacoin, Feathercoin, Zetacoin, Digitalcoin de yaygın kripto paraların alt yapısını kullanarak piyasada yer edinmiştir. Sanal paralar piyasa parasına dönüştürülememesi, geniş bir kitle tarafından kabul edilmemiş olması ve devlet güvencesi gibi bir kurumsal güvence desteğinde olmaması bazı soru işaretlerine sebep olmaktadır.

  Sanal Para Türleri

  • Bitcoin (BTC) 2008 yılında Sakoshi Nakomoto tarafından oluşturulan ilk sanal paradır. Merkezi yönetimi yoktur.

  • Litecoin (LTC) 2011 yılında Bitcoinden sonra çıkan ilk para birimidir. Google'ın eski mühendislerine olan Charlie Lee tarafında oluşturulmuştur.

  • Ripple (XRP) 2012 yılında ortaya çıkmıştır. 1.26 milyar dolar işlem hacmine sahiptir.

  • Monero (XMR) 2014 yılından beri kullanılmaktadır. Bu birimin alt yapısı ve yazılımlarının bağışlar ve gönüllüler tarafından yapılmış olması diğer birimlerden farkıdır.

  • Dash (DASH) Darkcoin olarak bilinir. Evan Duffield tarafından kurulmuştur.

  • Ethereum (ETH) 2015 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Vitalik Buterin kurucusudur. Üst düzey kontrol mekanizması nedeniyle dolandırıcılığa izin vermemesi tercih edilen bir para olmasına neden olmuştur. Dolar karşılığı ile piyasada Bitcoin'in ardından ikinci sırada gelmektedir.

  • Zcash (ZEC) 2016 yılında ortaya çıkmış bir paradır. Merkezi bulunmamaktadır. Açık kaynak kodludur.
   


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş