Duyuruyu Kapat
Forumda moderatör alımı olacaktır. Başvuruları buradan yapabilirsiniz.

BİTCOİN'E VERGİLENDİRME GELEBİLİR

'BitCoin Haberleri' forumunda Webber tarafından 30 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Webber

  Webber Teknoloji Yazarı Editör

  58
  63
  18
  Katılım:
  27 Aralık 2017
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Tekirdağ
  PM:
  Özel Mesaj


  BİTCOİN’E VERGİLENDİRME GELEBİLİR !
  Maliye, SPK ve Merkez Bankası’ndan Bitcoin yatırımcılarını ve madencilerini üzecek bir haber geldi. Yapılan açıklamalara göre Bitcoin vergilendirilebilir. Bitcoin’in satılabilir bir şey olduğu savunan Maliye, eğer satılabilir bir şey varsa bu durumdan kâr elde ederek ticaret yapmış oluyorsunuz mantığıyla konuya el atarak Bitcoin üzerinden 24.000 TL’den fazla kâr elde ederseniz vergilendirebileceğinizi açıkladı.

  Artan kripto para ticareti Maliye’yi harekete geçirdi. Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk bu durumu değerlendirerek Bitcoin’in ticari bir malzeme olarak kullanıldığından dolayı vergilendirilmesi gerektiğini söyledi. Merkez Bankası ve Sermaya Piyasası Kurulu ile görüşme yaparak Bitcoin’in emtia kategorisine konması gerektiğini açıkladı.

  Bitcoin’in emtia olması durumunda bu sektörden 24.000 TL ve üzeri kâr etmeniz durumunda gelirinizi beyan ederek yaptığınız bu ticaretin gelir vergisini ödemeniz gerekmekte.Bu vergi oranı yüzde 15 ve yüzde 35 arasında seyrederken yüzde 18 de KDV ödeme zorunluluğunuz bulunmakta.

  VERGİLENDİRMEDEN KİMLER ETKİLENECEK ?
  Vergilendirmenin gelmesi durumunda bu durumdan madenciler,al-sat yapan kişiler ve satış yapan siteler vergilendirilecek. Madenciler çeşitli ekipmanlar kullanarak ticari bir alan yarattığı için ticari kazanç üzerinden vergilendirilecek. En çok zararı edecek grubun bu grup olduğunu düşünülüyor, btc çıkarmanın gittikçe zorlaşması, ekipmanların dolar kuru nedeniyle pahalı oluşu ,elektrik faturası gibi etkenlerden sonra bir de vergilendirme gelirse ülkemizdeki madencilik sayısında ciddi azalış yaşanacağı düşünülüyor.

  Bu da dışarıdan BTC alımıyla beraber komisyonlarda artışa neden olabilir. Madenciler haricinde al-sat yapan kişilerin de belirli bir kâr oranını geçmesi durumunda gelirini beyan ederek vergisini ödemesi gerekiyor. Son olarak BTC satışı yapan siteler de bir mal satışı yapmış gibi düşünüleceği için e-ticaret sitesi gibi nitelendirilebilir ve buna göre vergilendirilmesi söz konusu olabilir.

  Bu durumun kabul edilmesi durumunda kullanıcıları en az zarara uğratacak çözüm Bitcoin’in bir “menkul kıymet” sayılması durumunda olacaktır; çünkü menkul kıymet olması demek Bitcoin’e verdiğiniz gelir vergisinin yanında %18’lik KDV fiyatını ödemek zorunda kalmayacaksınız. Eğer menkul kıymet sayılırsa vergilendirilmeniz için Bitcoin üzerinden 11.000 TL ve üzeri kâr elde etmeniz gerekiyor. 11 bin lira altında gelir elde edenlerin vergi ödeme zorunluluğu olmayacak.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Ocak 2018
  sedat bunu beğendi.


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş