Blogger vs Wordpress Hangisini Seçmeliyim ?

'Webmaster Yardım' forumunda Webber tarafından 14 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Webber

Webber Teknoloji Yazarı Editör

12,462
    16
    18
    PM:
    Özel Mesaj

Blogger vs Wordpress Hangisini Seçmeliyim ?

Blog kurmak istiyor ve sağlam bir altyapıya sahip olmasını istiyorsanız önünüze bu alanda en büyük iki sistem çıkıyor: Wordpress ve Blogger. Bu iki sistem arasında kaldıysanız, seçim yapmakta zorlanıyorsanız bu durumu aşmanız için iki sistemi karşılaştırarak seçiminizi kolaylaştıracağız.

SEO kriterlerinden başlayarak genel anlamda iki sistemin özelliklerini birlikte inceleyelim. Blogger, bir Google ürünü olduğu için SEO konusunda daha avantajlı diye düşünebilirsiniz ancak öyle değil. SEO işinde daima iyi olan kazanır ancak amatör, webmasterlık alanında çok fazla bilgisi olmayan, bu işi hobi olarak yapan iki kişiden biri Wordpress diğeri Blogger kullanırsa çok büyük ihtimalle Blogger kullanan kişinin SEO konusunda daha önde olacağı görülecektir; çünkü Blogger’da SEO yapılandırması için çok detaylı bilgiye ihtiyaç yoktur. Küçük yapılandırma ayarları vardır bu yüzden siteyi yapılandırmak için çok büyük bir bilgi birikimi gerekmez. Wordpress de ise site yönetiminin tamamı sizin elinizdedir. SEO için belli eklentiler kurmalı ve bu eklentileri sitenize göre yapılandırmalısınız. Bu yüzden blog alanında yeniyseniz Blogger kullanmanızı tavsiye ederiz. Blogger’ın, SEO anlamında diğer bir avantajı ise indekslenme hızının Wordpress’den daha hızlı olmasıdır. Wordpress tarafından bakacak olursak, eğer SEO alanındaki belirli eklentileri (Yoast SEO, All in One SEO gibi) yapılandırmayı ve kullanmayı bilen birisi Blogger kullanan birine göre SEO konusunda daha büyük bir başarı yakalayacaktır.

Kullanış yönünden incelediğimizde ise Blogger’ın basit arayüzü ile yeni kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağladığını görebiliriz. Wordpress’in daha karmaşık bir arayüzü olmasının sebebi ise daha büyük bir özgürlük sunması. Sitedeki birçok şeyi özelleştirebilir, blogunuzu istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Durum böyle olunca tabii ki daha fazla seçenek olması beraberinde daha karmaşık bir arayüzü getirecektir. Yeterli bilgiye sahipseniz blogunuz üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilir, yaratıcılığınıza bağlı olarak eşsiz siteler oluşturabilirsiniz.

Tema ve eklenti durumunu karşılaştıracak olursak Wordpress’in bu alanda açık ara önde olduğunu görebiliriz. Wordpress’de blogunuz için binlerce eklenti bulabilirken, Blogger’da çok daha az eklenti bulabilirsiniz. Bunun yanında ücretli satılan Premium temalar genellikle Wordpress alanındadır. Ücretli bir temayla çalışmak istiyorsanız Wordpress teması bulmanız, Blogger teması bulmanızdan çok daha kolay olacaktır fakat ücretsiz bir tema kullanmak istiyorsanız tercihinizi iki yönde de yapabilirsiniz. Wordpress ve Blogger alanında yayınlanan ücretsiz tema sayısı birbirine yakın olduğu için seçiminizde büyük bir fark oluşmayacaktır.

Ücretlendirme konusunda ise Blogger’ın daha önde olduğu açıkça ortadadır. Bir alan adına sahipseniz bu alan adını Blogger’a yönlendirerek herhangi bir hosting ücreti ödemeden Blogger’ı kullanabilirsiniz. Blogger herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanılabilirken, Wordpress ise özel alan adı için ücretli paketler sunuyor. Kişisel ve Premium paketlerde size kısıtlı bir depolama alanı sunulurken Business paketinde depolama alanı sınırlaması mevcut değil.

Olayı kısaca özetlemek gerekirse: Blog yazarlığı konusunda yeniyseniz, arama motoru optimizasyonu hakkında çok fazla bilgi sahibi değilseniz, uzun soluklu bir websitesi değil makalelerinizi yayınlayabileceğiniz, işi öğrenmek için kullanabileceğiniz, çok fazla gideri olmayan, karmaşık olmayan ve website temasını düzenlerken pek bir sorunla karşılaşmayacağınız, basit bir sistem istiyorsanız tercihiniz Blogger olmalı. Bu yazıdan sonra Blogger’ı tercih eden ve bu işe yeni başlayan kişilerin bu makalemi okumasını tavsiye ederim. Ben profesyonel bir iş çıkarmak istiyorum, ücret benim için önemli değil zamanla bu işten kazanç sağlamak istiyorum, premium temalarla insanların takdir edeceği bir iş yapmak istiyorum, uzun zaman bir websitesi üzerinde çalışmak istiyorum, bu işi az çok biliyorum, karmaşık bir yapıya sahip eklentileri amacına uygun bir şekilde kullanmak istiyorum, ben özgürlük ve özgünlükten yanayım diyorsanız tercihiniz Wordpress yönünde olmalı. Blog alanında bu iki dev arasında tercih yapmak elbette zor olacaktır. Her iki sistem de işlevsellik yönünden çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu iki sistem arasında tercih yaparken öncelikli olarak projenizin durumunu gözden geçirip ona göre tercih yapmanızı ve mümkünse iki sistemi de iyi bir şekilde öğrenmenizi tavsiye ederim.

okutan bunu beğendi.

Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş