Blogger'da Özel Alan Adları İçin HTTPS Aktifleştirme

'Webmaster Yardım' forumunda Webber tarafından 27 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

 1. Webber

  Webber Teknoloji Yazarı Editör

  11,658
  16
  18
  Katılım:
  27 Aralık 2017
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Tekirdağ
  PM:
  Özel Mesaj


  Blogger’da Özel Alan Adları İçin HTTPS Aktifleştirme

  İnternette gezinirken bazı sitelerinin adresinin başında Güvenli yazısı görebilirsiniz. Bu linklere baktığınızda site adresinin başında http:// yerine https:// protokolü aktiftir. Bu protokolün ne işe yaradığını, Blogger’da nasıl aktif hale getirildiğini ve https aktif edildikten sonra ne yapılması gerektiğini bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

  [​IMG]

  HTTPS protokolünü aktif hale getirmeniz durumunda sizin de websitenizde güvenli ibaresi yer alacaktır. Bu özellik sayesinde veriler şifrelenecek ve kullanıcıların sitenizde gezintisi daha güvenli hale gelmiş olacak. Önceden blogspot uzantılı tüm sitelere otomatik olarak tanımlanan bu özellik artık site yöneticisinin isteğine bağlı hale getirildi. O zamanlarda .com/ net /org gibi uzantı sahipleri Blogger’ı host olarak kullansa bile HTTPS protokolünü aktif edemiyordu. Bunun için Cloudflare’ın SSL paketlerini incelemesi gerekiyordu. Şimdi ise Blogger altyapısı kullanan ücretli- ücretsiz bütün alan adı sahipleri HTTPS’yi aktif edebiliyor.

  Blogger HTTPS Protokolü Aktifleştirme

  Blogger’a giriş yaptıktan sonra sol menüden “Ayarlar” sekmesine tıkladıktan sonra açılan alt sekmelerden “Kullanıcı Ayarları” yazısına tıklıyoruz. Blogger Taslak’ı kullan yazısının karşısından “Evet”i seçiyoruz. Bu işlemi kaydettikten sonra “Ayarlar” sekmesinin bu defa “Temel” kısmına gideceğiz. Büyük HTTPS yazısının hemen altında bulunan “HTTPS Kullanılabilirliği” yazısının karşısından “Evet” seçeneğini işaretliyoruz. Bu kısımda bir süre beklememiz gerekecek. HTTPS Kullanılabilirliği aktif olduktan sonra sayfayı yenileyin. HTTPS Yönlendirilmesi kısmının açıldığını göreceksiniz. Şimdi HTTPS Yönlendirilmesini Evet yaparak düzenlemeleri kaydedin. Bu aşamada SSL sertifikasını aktifleştirmiş oldunuz. https://www.siteadresiniz.com şeklinde giriş yaptığınızda site adresinizin başında “Güvenli” ibaresini göreceksiniz.

  [​IMG]

  Şimdi gelelim sitenizdeki değişiklikleri arama motorlarına tanıtmaya. Öncelikle Google Search Console sayfasını ziyaret ederek sitenizin HTTPS’li adresini kayıt edin. Bu işlemi yaptıktan sonra sitenizin HTTPS’li halinin sitemap.xml’ini Google Search Console’a göndermeniz gerekiyor. Bu aşamayı da geçtiğimiz zaman son olarak linkleri düzenlemek kalıyor.Tema bölümünden HTML’i düzenle yaparak tüm http:// linklerleri https:// ‘ye dönüştürmeniz gerekiyor. Bunun dışında eğer içeriklerinizde iç linkleme yaptıysanız bunları da https:// ye dönüştürmenizde fayda var.

  Tüm bunları yaptıysanız artık sitenizin HTTPS protokolünü etkin hale getirmiş ve gerekli bütün düzenlemeleri yapmışsınız demektir. Sitenizi ziyaret edenlerin verileri şifrelenerek güvenli bir hale getirilecek ve bu sayede gerek güvenilirlik gerek arama motoru optimizasyonu bakımından SSL sertifikası olmayan rakiplerine göre bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.
   
  okutan bunu beğendi.


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş