Duyuruyu Kapat
Forumda moderatör alımı olacaktır. Başvuruları buradan yapabilirsiniz.

Cardano Hakkında Her Şey

'Cardano' forumunda Ersin tarafından 12 Mart 2018 tarihinde açılan konu

Etiketler:
 1. Ersin

  Ersin Editör

  30
  25
  8
  Katılım:
  9 Mart 2018
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Editör
  Şehir:
  Konya
  PM:
  Özel Mesaj


  2.jpg
  Son dönemlerin popüler kripto para birimlerinden olan Cardano’yu siz değerli http://forum.guzelpara.net/ kullanıcıları için tanıtacağız. Cardano nedir? Cardano’nun özellikleri nelerdir? Cardano güvenli midir? gibi birçok sorunuzun cevabını bulabileceksiniz.

  Cardano ağı, katmanlı bir mimari vasıtası ile akıllı sözleşmeler kullanan, güvenlik üzerine yoğunlaşmış bir platformdur. Akademik incelemeler ve bilim felsefesinin kullanıldığı ilk kripto para birimi ve blok zincir ağıdır. Cardano’nun sembolü ADA olarak gösterilir.

  Cardano, yapılan hatayı düzeltme imkânı tanıyan ‘’Haskell’’ isimli programlama dilini kullanır. Blockchain teknolojisi üzerine kurulu sistemlerin, akıbetinin bilinmemesi ve karışıklığı sebebiyle toleranslı olmak gerekir. Kurulan bir sistemi ileride ne olacağını bilmenin imkânı yoktur. Bu sebeple Haskell programlama dilinin kullanılmasının önemi çok büyüktür.


  Cardano Nedir? Nasıl Çalışır?

  Cardano ağı, 2 katmanda geliştirilir. Böylece akıllı sözleşmelere esneklik kazandırılır. Firmalar bu sözleşmelerin uygulanmasını, mahremiyetini ya da tasarımını şahsi kullanımlarında da uyum sağlamak amacı ile bu katmanların ayrışmasından faydalanabilir.


  Cardano Anlaşma Katmanı (CSL)

  CSL, Cardano’nun birinci katmanıdır ve bilanço defteri gibi çalışır. CSL, işlemleri onaylamak ya da yeni blok üretimleri için PoS yani Proof of Stake algoritmasını kullanır.


  Cardano Hesaplama Katmanı (CCL)
  CCL, Cardano’nun ikinci katmanıdır. Bu katmanda sorulan tek bir soru vardır; ‘’işlemler neden gerçekleşir’’ CCL katmanında bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.


  Daedalus Cüzdan

  Cardano geliştirici ekibi tarafından oluşturulan ve açık kaynak kod yapısına sahip bir cüzdandır. Bu cüzdan ile sadece Cardano ile ilgili işlemler yapılırken, Cardano ekibi kısa bir zaman içerisinde, diğer kripto para birimlerini de kapsayacak şekilde işlevselliğini arttırmayı hedefliyor.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 12 Mart 2018
  hsnsdt, sedat ve okutan bunu beğendi.


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş