Erdoğan ve Trump Afrin İçin Görüştü

'Dünya Gündemi' forumunda Webber tarafından 25 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Webber

  Webber Teknoloji Yazarı Editör

  12,915
  16
  18
  Katılım:
  27 Aralık 2017
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Tekirdağ
  PM:
  Özel Mesaj


  Erdoğan ve Trump Afrin İçin Görüştü

  Türkiye’nin sınır ötesi harekatından sonra ABD ile oluşan gerilim sonrası ilk defa Erdoğan ve Trump, 20.30 civarında telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan ve Trump, bölgede yaşanan gelişmeleri ve Zeytin Dalı Operasyonu’nu konuştu. YPG ve PYD güçlerine Amerika’nın silahlı destek verdiğine, bu desteğin son bulması gerektiğine, Türkiye’nin meşru müdafaa hakkına değinen Erdoğan’ın, Trump ile görüşmesinin detaylarını aktaracağız.
  [​IMG]
  Erdoğan, haftalardır Afrin operasyonu ile ilgili sinyaller veriyor, “Bir gece ansızın geleceğiz.” gibi söylemlerde bulunuyordu. Operasyon kesinleştikten sonra Erdoğan, Rusya ve Amerika’ya o bölgeyi terk etmelerini Türk askerinin Afrin’e gireceği söylemişti. Rusya, bu olaydan sonra Afrin bölgesinden güçlerini çekmesine karşın Amerika operasyonu desteklemediğini belirtmişti. Bu duruma rağmen 20 Ocak tarihinde Afrin’e giren askerlerimiz Zeytin Dalı Harekatı koduyla YPG’ye karşı savaş ilan etti. Amaç Afrin’den YPG terör örgütünü çıkararak tampon bir bölge oluşturmak.

  [​IMG]

  Bu olaylardan sonra ilk defa iletişime geçen Erdoğan – Trump ikilisi bölgedeki gelişmeleri ve harekatı konuştu. Amerika’nın PYD ve YPG terör güçlerine silah yardımı yapmasını bırakması gerektiğini ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru müdafaa hakkı olduğunu belirten Recep Tayyip Erdoğan, ikili ilişkilerin sürdürülmesi gerektiğini ve Zeytin Dalı Harekatı’nın, Türkiye’nin hakkı olduğunu vurguladı. ABD başkanı Trump ise Türkiye’nin tansiyonu düşürmesini ve harekatın kısa sürede sonuçlanması gerektiği hakkında görüş bildirdi. Bölgede bulunan Amerikan askerleriyle, Türk askerleri arasında herhangi bir çatışma çıkmasını istemediğini belirten Trump, IŞİD terör örgütünü bitirmek konusunda Türkiye ile ortak bir yol izlemeliyiz dedi.

  [​IMG]

  Böylelikle yaklaşık 2 aydır görüşmeyen iki lider Suriye konusunda ortak bir yol bulunması ve Türkiye-Amerika ilişkilerinin olumlu bir şekilde devam etmesi için iletişime geçmiş oldu. Görüşmedeki gündem maddelerinin ne kadar uygulanacağını ilerleyen günlerde daha net bir şekilde göreceğiz.
   
  okutan bunu beğendi.


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş