Kredi Sicil Affından Neden Yararlanamıyorum?

'Ekonomi' forumunda okutan tarafından 16 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

 1. okutan

  okutan Site Yetkilisi Admin

  Katılım:
  19 Aralık 2017
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Webmaster
  Şehir:
  Bursa
  PM:
  Özel Mesaj


  Banka kredi sicili bozuk olan vatandaşlarımız için 18 Ocak 2017 tarihinde torba yasa kapsamında sicil affı çıkarıldı. Ülkemizde bankalardan kırmızı kalem yiyen 13 milyon kişi bulunmaktadır, bu kişiler bankalardan hiç bir şekilde ne kredi nede kredi kartı kullanabiliyorlar. Bu sicil affı onlar için çok büyük bir umut olmuştur.

  Bir kere banka sizi kara listeye soktuğunda, borcunuzu ödeseniz dahi o kara listeden 5 yıl boyunca kurtulamıyorsunuz. Normal vatandaşlarımız bir yana, esnaf olan vatandaşlarımız kara liste yüzünden işlerini toparlayamıyor ve bir çoğu batma aşamasına kadar gelmiştir. En son sekiz yıl önce yani 2009'da sicil affı çıkarılmıştı, meclise taşınan bu olay oy çoğunluğu ile tekrardan meclisten geçti ve sicil affı yasalaştı.

  SİCİL AFFI ÇIKTI FAKAT BANKALAR KREDİ VERMİYOR!

  Meclisten geçtikten sonra sayın Cumhur Başkanının onayını da alan yasa Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu aşamadan sonra bankaların tüm kara listelerini günceleyip, sil baştan yapmaları gerekmektedir. Sicili bozuk olup da kredi çekmek için giden vatandaşlar kredi alamadıkları için şikayetçi. "Madem sicil affı çıktı ve yasalaştı biz neden kredi alamıyoruz" diyorlar.

  Fakat bir çok vatandaşımız yanlış başvuru yapmaktadırlar, sicil affı çıktı ben hemen kredi almalıyım olayı tamamen yanlış. Bankalar size kredi verirken çok daha cimri davranacaklardır, sizin en azından 2 yıl düzenli olarak bir yerde çalışıyor ve maaş alıyor olmanız gerekli, bunu da bordro ile belgelemelisiniz.

  Ayrıca daha önce kara listeye girdiğiniz için Findeks kredi notunuz da muhtemelen düşmüştür ve riskli olarak gözüküyorsunuzdur. Bunu düzelmenin tek yolu da düzenli bir ödeme geçmişiniz ve geleceğiniz olması, su faturasını dahil gününde ödemelisiniz.

  Bu kriterleri uyguladığınızda sizin kredi alamıyor olmanız mümkün değildir, krediyi çok rahat bir şekilde alabilirsiniz.
   


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş