Duyuruyu Kapat
Forumda moderatör alımı olacaktır. Başvuruları buradan yapabilirsiniz.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

'Madencilik' forumunda okutan tarafından 26 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. okutan

  okutan Site Yetkilisi Admin

  44
  20
  8
  Katılım:
  19 Aralık 2017
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Webmaster
  Şehir:
  Bursa
  PM:
  Özel Mesaj


  Kripto paraların son dönemlerde sürekli olarak artış göstermesi ve piyasaya çıkışlarından bu zamana kadar devamlı olarak değer kazanması kripto para madenciliği konusunda bir çok kişinin araştırma yapmasını ve bu işe girmek istemelerini de beraberinde getirmiştir.

  Kripto para madenciliği Bitcoin para birimi için Proof-of-Work adı ile bilinin bir konseptten oluşur. Kripto para birimlerini üreten kişiler tarafından karışık algoritmaların çözülmesi ile birlikte edinilen ve borsada değerlendirilen bu para birimlerinin madenciliğini yapmak son dönemlerde oldukça önemli bir kar elde etme aracı olarak görülür.

  Kripto Para Birimleri Madenciliği

  Şuanda piyasada olan her kripto para biriminin madenciliğinin gelişme sürecinde bir çok etmene bağlı olarak yeni algoritmaların geliştirilmesi imkanı doğmuştur. Bitcoin madenciliğinin tarihine bakıldığı zaman işlemci gücünün devamlı olarak arttırılması etkeninin madencilikte oldukça önemli olduğu görülür. 10 dakikalık bir süreç içerisinde 1 Bitcoin bulmanın şansını oldukça zorlaştıran sistem üzerinden yapılan madencilik paranın ilk çıktığı zamanlarda kolay bulunabilir olsa da sınırlı sayıda üretildiğinden dolayı gün geçtikçe zorlaştığı görülür.

  CPU Mining

  Kripto para madenciliğinde oldukça önemli olan CPU Mining kavramı bilgisayar üzerinden merkezi işleci gücünün kullanılarak algoritma çözme işlemini bilgisayara yaptırma işlemidir. İlk zamanlarda kripto para birimlerinin her bilgisayar üzerinden madenciliğinin yapılması kolay bir işlem olsa da gün geçtikçe zorlaştırılan ve CPU yani merkezi işlemci gücünün yüksek olduğu bilgisayarlara ihtiyaç duyulması sistem üzerinden çözülen algoritmalarında da çözümünün zorlaşmasına neden olmuştur.

  ASIC Mining

  ASIC Mining kavramı oluşturulduğu günden bu zamana kadar sadece kripto para birimi madenciliği için kullanılabilecek bir kavram olup Türkçe karşılığına bakıldığında uygulamaya özgü tümleşik devreler olarak yer alır. Yerine getirmesi gereken görevlerin tanımlanarak madencilik alanında yapılan aramalarda kullanılabilecek olan bu kavram bilgisayarlarda yer alan diğer işlemci seçeneklerinin hepsinden daha hızlı ve daha verilmi bir çalışma alanı sağlar. ASIC cihazlar 2013 yılı ile birlikte madencilik alanında yatırım yapan kişilerin hayatına girerek o yıl içerisinde bir çok insanın kripto para bulmasına yardımcı olmuştur.
   
  Son düzenleme: 26 Aralık 2017


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş