Duyuruyu Kapat
Forumda moderatör alımı olacaktır. Başvuruları buradan yapabilirsiniz.

Müslüman Ülkelerde Şeriata Uygun Kripto Paralar Geliştiriliyor

'Kripto Paralar Genel' forumunda Ersin tarafından 10 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Ersin

  Ersin Editör

  30
  25
  8
  Katılım:
  9 Mart 2018
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Editör
  Şehir:
  Konya
  PM:
  Özel Mesaj


  3.jpg

  Müslüman ülkelerde kripto paraların resmen yasaklanmasının ardından, spekülatiften uzak değerleri altın fiyatlarına yaklaşan istikrarlı kripto paralar ortaya çıkıyor. Çok varlıklı Arap ülkelerinden Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde, hükümet vatandaşların Bitcoin alımlarını resmi olarak yasakladı. Bu yüzden sanal para birimleri ticaretinde batı ülkelerin çok gerisinde kalıyorlar.

  Müslüman devletler, dünyanın gayri safi hasılasının yalnızca %1’ini oluşturuyorlar. Dolayısıyla bu zengin toplumların sanal paralarla buluşturabilmek için şeriat kanunlarınca onaylı bir şekilde kripto para geliştirilmeye başlandı. Bunların yenisi Dubai merkezli olan bir girişim aracılığı ile geliştirilen OneGram’dır. Değeri dünyanın en istikrarlı varlıklarından biri olan altın ile kıyasıya yarışıyor. Bu sanal paranın değeri bir gram altına endeksli olmasından dolayı, fiyatta yaşanan dalgalanmalar ve spekülasyonların önüne geçilmiş oluyor.

  Dubai’deki al-Maali Consulting danışmanlık firmasına göre, OneGram bu bakımdan İslam prensiplerine göre uygunluk taşıyor. OneGram kurucularından Ibrahim Mohammed, şeriatın düzenleme ve kurallarının dijital blok zinciri teknolojisi ile %100 uyum sağladığını ispat etmeye çalışıyoruz diye belirtti. Altın, başka kıymetlere oranla daha istikrarlı bir grafik çiziyor. Geçen sene 1.200 ile 1.300 dolar arasında değişiklikler göstermiştir. Geçen sene Bitcoin’in değeri ise, 20 bin doları geçti ve şimdilerde 7 bin dolar civarındadır. Kripto paraların ortaya çıktığı tek bölge yalnızca Orta Doğu değildir. Mesela şubat ayında Malezya’da ortaya çıkan HelloGold adında sanal para da OneGram’a benzer şekilde çalışma gösteriyor. Ayrıca şeriat sertifikası da almayı başaran sanal para, bu sene ilk defa ülke dışına çıkıp Tayland’a girmeyi planlıyor.
   


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş