Duyuruyu Kapat
Forumda moderatör alımı olacaktır. Başvuruları buradan yapabilirsiniz.

Stephen Hawking 76 Yaşında Hayatını Kaybetti

'Dünya Gündemi' forumunda Ersin tarafından 14 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. Ersin

Ersin Editör

30
    25
    8
    Meslek:
    Editör
    PM:
    Özel Mesaj

1.jpg

Ünlü yazar ve fizikçi Stephan Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti. Ölüm haberini ailenin sözcüsü duyurdu. Stephen Hawking, uzun yıllardır yakalanmış olduğu ‘’Amyotrofik Lateral Skleroz’’ (ALS) hastalığı ile savaşıyordu.

Ünlü fizikçi ve yazar Hawking’in ölüm haberinin ardından çocukları Tim, Robert ve Lucy yapmış olduğu açıklamada üzüldüklerini dile getirdi.

Hawking, Cambridge Üniversitesi’nde öğrencilik yaptığı dönemde ALS hastalığına yakalanmıştı. Bundan dolayı vücudunun büyük bir kısmını kullanamıyordu. Kendisi için özel olarak tasarlanan bir bilgisayar sistemi ile iletişim kurabiliyordu.

Şu ana kadar yaptığı araştırmalar yaklaşık 40 dile çevrildi. Bilim dünyasında, Albert Einstein’dan sonraki en büyük dahi olarak anılıyordu. Hawking, kara delikler ve kuantum fiziği ile yaptığı detaylı araştırmalarla tanınıyordu.

Stephen Hawking’in Hayatı

8 Ocak 1942 tarihinde dünyaya gelen Stephen Hawking, ailesinin Londra’daki Alman bombardımanını yüzünden kaçması üzerine Oxford’da dünyaya geldi.

Hawking’in babası da araştırmacı biyolog idi. Hawking, fizik bölümünde lisansını aldıktan sonra Cambridge Üniversitesi’nde kozmoloji üzerine yüksek lisans yaptı.

Hawking’in en büyük hobileri arasında kürek çekmek ve ata binmek yer alıyordu. Fakat üniversitede eğitim alırken ALS hastalığına yakalandı. 1964 yılında evlenme arifesinde iken, doktorlar en fazla 2-3 sene yaşayabileceğini söyledi. Fakat bir mucize üzerine hastalığı beklenenden daha ağır seyir etmeye başladı. 1988 yılında ise 3 çocuğu olan ve çıkardığı ‘’Zamanın Kısa Tarihi’’ adındaki kitabı 10 milyondan fazla satan bir bilim adamıydı.

1995 yılında ilk eşi olan Jane’den boşandı ve ardından hemşirelerinden birisiyle evlendi. 2001 yılında Cambridge Üniversitesi’nde matematik profesörlüğü yaparken 2. kitabını (Ceviz Kabuğundaki Evren) çıkardı.

Hawking, yapmış olduğu açıklamada; ‘’Dünyanın, ölümcül bir virüs ya da nükleer savaş tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ve yok olma olasılığını çok yüksek görüyorum. Uzaya gidilmeyecekse, insan ırkının hiçbir geleceğinin olmadığını düşünüyorum’’ açıklamalarında bulunmuştu.

76 yaşında hayatını kaybeden Stephen Hawking’in hayatı, 2014 senesinde ‘’The Theory of Everything’’ (Her Şeyin Teorisi) adındaki film ile sinema severler için gösterime girmişti.

hsnsdt ve okutan bunu beğendi.

Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş