Yeni Başlayanlar İçin Blogger

'Webmaster Yardım' forumunda Webber tarafından 6 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

 1. Webber

  Webber Teknoloji Yazarı Editör

  12,915
  16
  18
  Katılım:
  27 Aralık 2017
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Tekirdağ
  PM:
  Özel Mesaj


  [​IMG]

  Yeni Başlayanlar İçin Blogger


  Basit ve kullanışlı arayüzü, kolay yazı ekleme özelliği, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için SEO kolaylığı, onlarca ücretsiz teması ile göz dolduran Blogger, blog kurmak isteyen amatör webmasterlar için birçok kolaylık sağlıyor. Blogger temelleri ve arayüzü hakkında bilgi vereceğimiz bu yazıda basit bir blog kurmayı işleyeceğiz.

  Bir fikriniz ve blogger olma isteğiniz varsa artık başlamanızın zamanı gelmiştir. Blogger’ın sitesine girerek Google hesabınızla oturum açabilir veya ücretsiz olarak yeni bir Google hesabı açabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra anasayfada bir daktilo resmi göreceksiniz. Resmin hemen altındaki “Yeni Blog” butonuna tıklayarak başlık, blog adresi ve tema seçimi yapmalısınız. Başlık ve temayı blogu açtıktan sonra tekrar değiştirebilirsiniz.

  [​IMG]

  Blogu kurduğumuza göre artık Blogger’ın arayüzünü inceleyebiliriz. En üst kısımda bulunan “Kayıtlar” sekmesine tıklayarak blogunuza girdiğiniz içerikleri görebilir ve yeni içerik üretebilirsiniz. Sitenize ilk içeriği girmek için blog başlığınızın yanında bulunan “Yeni Yayın” butonunu kullanabilirsiniz. Yayın başlığı kısmına bir başlık ve hemen altındaki bölüme yazınızı girebilir, yayın başlığınızın yanındaki turuncu renkteki “Yayınla” butonuyla yayınlayarak yazınızı sitenizde görebilirsiniz.

  İstatistikler bölümünde sitenizdeki günlük sayfa görüntülenmesini görebilir, hangi yazınızın ne kadar okunduğuna dair bilgi edinebilirsiniz. Trafik kaynakları sekmesinde ise sitenize hangi referans siteden (Google,Yandex,Facebook gibi) ulaşılmış bunu görüntüleyebilirsiniz.

  Yorumlar kısmında sitenizdeki içeriklere yapılan yorumları görebilirsiniz. Bunun yanında eğer blogunuzu yorumlara kapattıysanız yapılan yorumları bu sekmeden onaylayabilir ya da silebilirsiniz.

  Kazançlar sekmesinde ise Google’ın bir platformu olan AdSense’den blogunuza reklam alabilir tutkunuzu kazanca çevirebilirsiniz. AdSense almanın püf noktalarını bu makaleden öğrenebilirsiniz.
  [​IMG]
  Kampanyalar kısmında Google AdWords ile reklamınızın yayınlanması teklif ediliyor. Google AdWords hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

  Sayfalar kısmında ise sabit, içeriklerinizin gözükmeyeceği sayfa hazırlanmanız sağlanıyor. Hakkımızda, iletişim, gizlilik politikası gibi sayfalar buradan hazırlanarak kullanıcıya sunulur.

  Yerleşim bölümünde sitenizin temasına göre belirli alanlar oluşur. Blogger’ın kolaylık sağladığı yönlerden bir tanesi de bu bölümdür; çünkü siteye belli başlı şeyler eklemek için temayı düzenlemeniz gerekmez. Yerleşim bölümüne girerek popüler yayınlar – rastgele içerik –HTML/JS kod gibi onlarca özelliği çok kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bu seçeneklerden birini nerede görmek istediğinizi seçip “+ Gadget Ekle” yazısına tıklayarak eklentinizi seçmek.

  Tema sekmesinde birçok hazır ücretsiz tema bulabilir, bunun yanında internetten kendi bulduğunuz xml tasarımları temanızın önizlenmesinin altındaki “HTML’i Düzenle” kısmına girerek içe aktarabilirsiniz. Bunun yanında kodlama bilginiz varsa bu kısımdan temayı zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Özelleştir kısmında ise tıpkı yerleşimde olduğu gibi temanızda kolay bir şekilde değişiklik yapabilirsiniz. Arkaplan, genişlik, yerleşim gibi bölümleri değiştirebilirsiniz.

  Ayarlar sayfasında sitenizin başlık ve açıklama kısımlarını düzenleyebilir, domaininizi Blogger’a aktarabilir, arama motoru görünebilirliğini değiştirebilir ,blogunuza yazar ekleyebilirsiniz. Bunun dışında anasayfada görüntülenebilecek maksimum içerik sayısı, lightbox, yorum seçenekleri, özel e-posta adresi, site dili, meta ayarları gibi düzenlemeleri ayarlar bölümünde bulabilirsiniz.

  Blogger olmak için hazırsınız ! Artık Blogger’ın arayüzünü biliyor, blogunuza içerik girebiliyor ve sitenizi yönetebiliyorsunuz. Temel olarak Blogger’ı öğrendiniz, daha önce web alanında çalışıyorsanız profesyonel bir düzeye gelmeniz çok uzun sürmeyecektir, ancak yeni bir kullanıcıysanız temel web terimlerini öğrenmeli ve arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. İyi bloglamalar !
   
  okutan bunu beğendi.


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş