Yeni Siteler İçin Temel SEO

'Google Optimizasyon' forumunda Webber tarafından 20 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Webber

  Webber Teknoloji Yazarı Editör

  12,915
  16
  18
  Katılım:
  27 Aralık 2017
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Tekirdağ
  PM:
  Özel Mesaj


  YENİ SİTELER İÇİN TEMEL SEO

  Webmasterların en çok sorun yaşadığı konulardan birisi yeni siteler için SEO (Search Engine Optimization) çalışması yapmaktır. Eğer bu konular hakkında ciddi bir bilgi birikiminiz yoksa ilk günlerde websitenizi arama motorlarında göremediğinizde şevkiniz kırılabilir. Sizi bu durumdan kurtarmak ve bu konuda yardımcı olmak adına birkaç püf nokta ve öneri vereceğim.


  Öncelikle SEO işi siteyi kurduktan sonra değil, kurmadan önce başlar bunu unutmayın. Herhangi bir site fikrinizi gerçekleştirmeden önce anahtar kelimelerinizin aranma hacmini ölçmeniz, rekabet oranına bakmanız ve bu alanda iyi olan siteleri analiz etmeniz gerekiyor. Çok iyi bir SEO bilginiz yoksa rekabet alanı yüksek olan anahtar kelimelerde tutunmakta zorluk yaşarsınız. Bu yüzden olabildiğince aranma hacmi yüksek , rekabet oranı düşük olan anahtar kelimelerle yola çıkmaya çalışın. Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra sitenize uygun bir tema bulmalısınız. Bulduğunuz temanın sadece görselliğine değil, SEO uyumlu ve responsive olmasına da bakmalısınız.

  [​IMG]

  Site kurulmadan önceki çalışmaları yaptığınızı varsayarak şimdi sitenizin iç SEO ve genel SEO’su için bilmeniz gereken bazı detaylardan bahsedeceğim. Öncelikle keywordlerden bahsedelim. Yeni açılan sitelerde en büyük sorun keyword seçimleridir. Az sayıda keyword seçimine özen gösterin, siteyi yeni açtığınız için her keywordde bir anda yükselmeniz mümkün olmayacağından dolayı basamak basamak ilerlemenizi tavsiye ederim. Arama motoru optimizasyonunda en önemli şey sabırdır. İlk günlerde sitenizin Google’da iyi bir sıralamada olmaması, hatta çıkmaması bile normaldir. Bunun için telaş yapmanıza ve moralinizi bozmanıza gerek yok. Anahtar seçimlerinizi yaptıktan sonra sitenin açıklama kısmını yazarken seçtiğiniz anahtar kelimeleri bu metin içinde kullanmaya çalışın. Size büyük oranda getirisi olacaktır. Sitenizi arama motorlarına kaydedin. Bunu otomatik olarak yapan siteler yerine el ile yapmanız daha güvenli olacaktır.


  SEO işinde en önemli konulardan birisi ise özgün içeriktir. Herhangi bir arama motorunda bir kelime arattığınızda ilk sayfada gördüğünüz sitelerin çoğunda farklı içerikler olduğunu görürsünüz. Bu yüzden kopyala –yapıştır yaparak içerik çalmak yerine kendi özgün içeriklerinizi üretin. Bu temel ayarları yaptıktan sonra siteniz yavaş yavaş arama motorlarından indeks almaya başlayacaktır. İlerleyen günlerde daha gelişmiş ayarlardan da bahsederek arama motorlarında indeks hızını arttırmanızı sağlayacak şeylerden bahsedeceğim.
   
  okutan bunu beğendi.


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Bu Sayfayı Paylaş